Az eredetileg március végi határidő letelte után is benyújthatók támogatási kérelmek a vállalati e-autó programban. A lehetőség a 30 milliárd forintos keretösszeg teljes kimerüléséig nyitva marad a hazai gazdasági társaságok előtt. A határidőt december elsejéig hosszabbították meg ugyan, ám mivel az eddig jelzett igények együttesen a 29 milliárd forintot közelítik, a rendelkezésre álló forrás várhatóan hamarosan elfogy – közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM).
A tavaly februárban elindult programban egy vállalkozás foglalkoztatottjai számától függően 1-16 tisztán elektromos gépkocsi beszerzéséhez kaphat állami hozzájárulást. Egy járműre az akkumulátor teljesítményétől függően 2,8-4 millió forint támogatás igényelhető. A pályázat tehát egy gazdasági társaságnál 2,8-64 millió forinttal segítheti a járműpark környezetbarát korszerűsítését – ismertették.
A 2025. március 31. 10 órai korábbi végdátum közeledtével megélénkült az érdeklődés a program iránt. Az EM közlése szerint a kérelmek száma az utolsó hétben lépte át a hatezer, az igényelt gépkocsiké pedig a hétezer darabot. Mostanáig 4632 cégnek ítéltek oda összesen 20,7 milliárd forintot, túlnyomó többségükkel a támogatási szerződéseket is megkötötték. A kifizetések is jól haladnak, több mint 2500 nyertes már 10,9 milliárd forintot kapott kézhez – közölte a minisztérium.
Mint részletezték, az eddig beérkezett kérelmek alapján 6453 vállalkozás vásárolhat állami támogatással 7484 elektromos gépkocsit. A járműkategóriák közül a személyautóké a legkeresettebb (5892 darabbal), de sokan választottak kisteherautókat is (1574 darab). Kisbuszból tíz, 3,5 tonna feletti tehergépkocsiból öt darabra mutatkozott igény. A márkák népszerűségi rangsorát a BYD (1603 darab), a típusokét pedig a Tesla Model Y (kereken 800 darab) vezeti. A gyártói TOP10-be még a Hyundai, a Volvo, a Kia, a Volkswagen, a Cenntro, a Citroën, a Ford és az Opel fért be.
Az EM hozzáfűzte: a tiszta és csendes autók elterjedése élhetőbbé teszi a településeket. Az elektromos személygépkocsik, teherautók és kisbuszok a hagyományos hajtásúaknál olcsóbban üzemeltethetők. A pályázatnak is köszönhető, hogy a tisztán elektromos gépjárművek száma márciusban várhatóan túllépi a 75 ezret Magyarországon. Éves összevetésben tavaly és havi alapon idén februárban minden korábbinál több e-autót állítottak forgalomba zöld rendszámmal. Kiemelték, hogy a leginkább környezetkímélő állomány az évtized eleje óta több mint kilencszeresére nőtt.
A korábbi évek folyamatos emelkedése után 2023-ban csökkenőre fordult a közlekedés kibocsátása üvegházhatású gázokból. Az Energiaügyi Minisztérium két pályázaton összesen közel 60 milliárd forinttal támogatja a legnagyobb szennyezők közé tartozó ágazat további zöldítését. A másik felhívás a vidéki elektromos töltőhálózat fehér foltjainak felszámolását célozza az országos lefedettség elérésre érdekében – emlékeztetett a minisztérium.
MTI